11 | 11 | 2019

Z wizytą na dworze króla Maciusia Pierwszego, czyli Internetowy Teatr TVP dla szkół w PZSP w Olszance

Z wizytą na dworze króla Maciusia Pierwszego,
 czyli Internetowy Teatr TVP dla szkół w PZSP w Olszance

Publiczna Szkoła Podstawowa  w Olszance od wielu lat uczestniczy w projekcie edukacji teatralnej ph. "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Uczniowie bardzo chętnie biorą udział  w tym przedsięwzięciu, które stanowi  wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć oraz  zachęca do korzystania z życia kulturalnego w dalszym życiu.  Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uczniowie PSP w Olszance obejrzeli „na żywo” tym razem  spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka pt.  „Król Maciuś Pierwszy”, przekazywany bezpośrednio z Teatru Banialuka z Bielska-Białej.   Dokładnie 23 lutego  2018 r. o godzinie 10.00 czwartoklasiści przenieśli się na dwór nowego  króla - Maciusia Pierwszego, który po śmierci swoich rodziców, musiał szybko dorosnąć i  objąć rządy. Niestety  wkrótce  okazuje się, że pełnienie  roli głowy państwa jest ponad siły małego chłopca,  codziennie  musi  się on zmierzyć  z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Korona staje się za ciężka i przytłaczająca, tron za wysoki i za surowy,  ministrowie obcy i wciąż czegoś żądający, a  lud niezadowolony i narzekający na nowe ustawy. Rodzą się  pytania: Czy dziecko może rządzić światem dorosłych? Czy królowi można wszystko?  Kto ponosi konsekwencje za decyzje głowy państwa? Jakie prawa posiadają dzieci? Gdyby dziecko mogło rządzić światem, czy wtedy ten świat byłby lepszy? Czy można dorosnąć w jeden dzień? Czy każdy może być królem? W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.  Opowieść  o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, stała się pretekstem do rozmowy z uczniami na temat świata ludzi dorosłych a dzieci, obowiązków i praw, odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za swoje decyzje. Oto niektóre z wypowiedzi uczniów klasy czwartej:

„Król powinien być dorosły i odpowiedzialny, nie może robić, co chce, musi rządzić mądrze. Dziecko nie może być królem, jest za małe i nie wie zbyt dużo o życiu.”

Wiktoria Cupek

„Król to władca, ale jeżeli będzie robił, co chce i nie będzie się liczył ze zdaniem innych, to niestety grozi to konfliktem i wywołaniem wojny z innymi państwami. Król to władca, który powinien być przede wszystkim  odpowiedzialny, dojrzały, dorosły i mądry. Dziecko nie może rządzić państwem, jest na to za słabe, powinno się bawić. Jeżeli dziecko zostanie głową państwa, to inni go wykorzystają i państwo zniknie.”

Maciej Rosiński

„Król jako głowa państwa ma za zadanie mądrze rządzić i opiekować się swoim ludem. Rozwiązywać jego problemy. Każdy władca powinien rządzić rozsądnie i odpowiedzialnie i nie może robić, co mu się chce i na co ma ochotę. Król ma swoje obowiązki.”

Alicja Wachowska

„ Moim zdaniem Maciuś był za mały, aby objąć rządy. To jeszcze dziecko i powinien się bawić i uczyć. Jako mały chłopiec nie może być dobrym królem, bo obce państwa na pewno to wykorzystają i napadną na ten kra. Musi dorosnąć i sporo się nauczyć.”

Gosia Derkacz

„Uważam, że król nie może robić tego, co zechce, ponieważ musi zająć się ważnymi sprawami państwa. Musi stworzyć mądre ustawy. Król to ktoś potężny, silny, przewidujący i groźny. Natomiast Maciuś to małe dziecko i jest niedojrzały, nie rozumie, na czym polega rządzenie w kraju, dlatego doprowadził do wojny.”

Alicja Razik

„Żal mi Maciusia, jest za mały, wystraszony i samotny. Nie może być królem. Nawet korona była dla niego za wielka, a tron za wysoki i nie mógł się na niego wspiąć.”

Antonina Kadłubowska

„Król nie może  robić, co mu się podoba, bo odpowiada za całe państwo, za wszystkich ludzi.”

Nikola Nowak

„Ustawy, które stworzył Maciek były niemądre i śmieszne. Nie można wciąż jeść czekoladę na obiad i bawić się lub głaskać po głowie dzieci, bo nie ma, kto pracować. Zakłady i firmy  przestaną działać i nie będzie pieniędzy na życie.”

Sylwia Sawicka

„Król nie może rządzić, jak chce, bo to często kończy się źle dla kraju. Król powinien być mądry, waleczny, potężny i wytrwały. Dobry król wie, jak rządzić, przewiduje wszystko, umie obmyślić strategię walki – dobry plan działania. „

Dominik Szczepaniak

„Czy król jako głowa państwa może robić, co chce? Moim zdaniem nie. Nie powinien robić tego, na co ma ochotę. Musi liczyć się z innymi, a także z tym, że inne kraje mogą go napaść, jak będzie niemądrze rządził. Taki atak może być z zaskoczenia i wtedy będzie tak, jak w spektaklu,  król Maciek nie był przygotowany na wojny z innymi mocarstwami. Maciuś to dziecko, a dziecko nie może być dobrym królem.”

Antek Zalewski

Twórcom spektaklu  udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów. Toteż nie dziwi informacja, iż przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy" Teatru Lalek Banialuka na motywach powieści Janusza Korczaka, które zostało wyreżyserowane przez Konrada Dworakowskiego, otrzymało Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie. Spektakl stanowi niezwykle wartościowe widowisko, które warto zobaczyć i przeżyć. Zapraszamy i gorąco zachęcamy.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko